Karting Nedir?

karting

Karting ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde’de bir çiftçinin çim biçme makinesinin motorunu söküp kendi yaptığı bir şasi üzerine yerleştirmesiyle başlamıştır. Ilk karting yarışları, otomobil sporlarının anavatanı olan Ingiltere’de yapılmıştır. Daha sonra tüm dünyada hastalık gibi yayılan karting Demir Bükey’in katkıları ve girişimleri ile Türkiye’ye gelmiştir.

Go-kart ya da kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışıdır. Karting, motorsporlarının temelidir ve pist yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul edilir. 7 den 70 e her insanın yapabileceği bu spor dalı hem kolay olması hem de maliyetinin düşük olması nedeniyle hızla popülerleşmektedir. Demir Bükey’in Avustralya’dan getirdiği kartlarla şu anda Türkiye’nin en tanınmış ve başarılı pilotları (Cem Hakko, Mümtaz Tahincioğlu, Emre Ergör gibi) yarışmışlar ve gelecekteki başarılarına ilk imzaları burada atmışlardır.

Daha sonra Istanbul Karting Kulübü şimdiki adıyla Istanbul Motor Sporları Kulübü eski Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ve zamanın Otomobil Sporları Federasyon Başkanı Oyman Atabay’ın çalışmaları ile karting 1993 senesinde Federasyon’a dahil edildi ve yarışlar Federasyon çatısı altında düzenlenmeye başlanıldı. Günümüzde bir hayli popüler olan Karting Sporunu yapmak her ne kadar maliyetli olsa da gelişen ticaret anlayışı sayesinde bazı özel pistler açılarak karting’in herkese ulaşması hızlanmış oldu. Şu anda Türkiye’de lisanslı 4 tane, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise bir tane pist bulunmaktadır. Yaşanan ekonomik krizlerden dolayı hızlı gelişimini donduran karting sporu bütün kitlelere ulaşmaya ve tüm şehirlerde lisanslı pistler açılması çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir.

Kartingdeki Uluslararası başarılarımız ise çok büyük olamamakla beraber Jason Tahincioğlu ile bir atağa geçmiştir. Daha önceleri Emre Ayan ve Emre Ergör ile yurtdışında iyi temsil edildik ama kayda değer bir başarı kazanamadık. ise Avrupa şampiyonasını kovaladı ve çok iyi neticeler alarak Türkiye’yi yurt dışında güzelce temsil etti.

Unutulmaması gereken, Dünya’da en iyi yarışçıların kartingden geldiği gerçeğidir. Sonuçta karting, otomobil sporunun hem alt yapısı hem de kilometre taşıdır. Hollanda da şu anda 15’i aşkın lisanslı karting pisti bulunmaktadır. Türkiye’de görsel basında futbolun ardından 2. sırada bulunan otomobil sporlarına sponsor firmaların daha özen ve maddi kaynak ayırması gerekmektedir.

Türkiye’de Karting Go-kart, 1950’li yıllarda ABD’de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. 1960’lı yıllardan sonra başta İngiltere, Avustralya ve Japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlandı. Uluslararası Karting organizasyonların yönetimi İsviçre’de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılmaktadır. Hoş bir hobi olmanın dışında karting, motor sporlarına başlamak için de sağlam bir temel hazırlıyor. Birçok ralli veya Formula pilotu bu spora karting yaparak başlamış.

Bunlara örnek olarak 1994-1995 Formula1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher ve kardeşi Ralf Scumacher’i verirsek herhalde yeterli olur. Hatta Michael Schumacher, aynı zamanda Köln’ün 30 km kadar dışında uluslararası standardlara sahip büyük bir go-kart pistinin sahibi.

Menu