Bayraklar ve Anlamları

bayraklar

Damalı Bayrak

damaliMotorsporları dünyasında kullanılan simgeler arasından en çok bilinenidir. Yarışın ya da antrenman turunun sona erdiğini belirtir. Yarış birincisi için bayrak sallanırken, ikinci ve daha sonraki bitiş çizgisini geçen pilotlar için sallanmaz.

Bayrak, aynı zamanda pilotlara pite ya da padok alanına dönüş emri anlamına da gelir.

Kırmızı Bayrak

kirmiziTüm pist görevlileri tarafından yarışın program dışı durdurulması nedeniyle sallanır. Pilotların pite dönüp, talimatları beklemesi gerekmektedir.

Kırmızı bayrak, pistte ciddi hasarlı bir kaza olması nedeniyle pistin güvensizleşmesi ve acil müdahele edilmesi gereken yaralanmalarda gösterilir. Yarışın dörtte üçlük kısmı koşulduysa, yarış komitesi yarışı bitirerek tescil edebilir. Eğer %75’lik bölüm dolmadıysa yarış kaldığı yerden devam ettirilebilir.

Mavi Bayrak

Arkadan dmaviaha hızlı bir aracın yaklaşmakta olduğunu belirten bayraktır. En sık kullanılan yer, arkadan tur bindirmeye gelen hızlı bir araç olduğunu öndeki sürücüye bildirmedir. Bu bayrağı gören pilot ilk uygun alanda yavaşlayıp, arkadan gelen araca yol vermek zorundadır.

Bu bayrak pit çıkışından piste tekrar dahil olmaya hazırlanan araca arkadan daha hızlı araçların geldiğini uyarmak için de sallanabilir.

Sarı Bayrak

sariSık kullanılan bayraklardan biridir. Genellikle pistte kaza sonucu araç parçaları yayıldığını haber verir. Pilotlara aracını dikkatli sürerek yavaşlamaya hazırlanması gerektiğini bildirir. Sarı bayraklar sallanırken, diğer araçları geçiş yasaktır.

Eğer sorunlu araç pistin kenarındaysa bayrak sabit tutulur. Sorunlu aracın pistte olması halinde ise bayraklar sürekli olarak sallanır. Pist geçişe tamamen kapanmışsa, çift sarı bayrak sallanır.

Menu